ساخت قالب های بادی

 

قالب های بادی نوعی فناوری پیشرفته در قالب گیری به شمار می رود که یکی از بهترین روش ها برای تولید قطعات سبک و توخالی مثل بطری های پلاستیکی می باشد. در این نوع قالب گیری، ضخامت دیواره در تمام جهات کاملا یکسان است و شکل خارجی محصول اهمیت نسبتا زیادی دارد. تقریبا 10 درصد قطعات پلاستیکی با این روش تولید می شوند. این قالب های شباهت زیادی به قالب های پت دارند که ان خود نیاز به یک مقاله مفصل دارد که در اینده سعی در نوشتن ان خواهیم کرد

قالب‌های بادی موارد استفاده زیادی دارند که بیشتر برای تولید بطری آب‌معدنی از آن استفاده می‌شود اما در تمام صنایعی که نیاز به ظروف توخالی پلاستیکی دارند استفاده از انواع قالب‌ها در سایزهای مختلف رواج دارد و تولیدکنندگان باتوجه‌به نوع ظرفی که می‌خواهند تولید کنند قالب مشخص را در همان اندازه می‌سازند از بطری‌های کوچک آبمیوه و نوشابه گرفته تا ظروف توخالی پلاستیکی که در صنعت برای نگهداری مواد شیمیایی استفاده می‌شود و این مواد درون این ظروف که جنس‌های مختلفی دارند تا زمان زیادی قابل نگهداری هستند

برای اینکه یک بطری پلاستیکی تولید شود باید ابتدا قالب آن ساخته شود که معمولا از جنس فولاد است و دمای بالای پلاستیک را تحمل می‌کنند و مشکلی در ساختار آن‌ها به وجود نمی‌آید. فولاد با مقاومت بسیار بالایی که دارد بهترین ماده برای تولید قالب بادی است که در زمان‌های زیاد مقاومت و استحکام خود را حفظ می‌کند و طول عمر بالایی دارد. برای استفاده از قالب بادی ابتدا باید مواد پلاستیکی داخل دستگاه ذوب شوند که در اثر حرارت بسیار زیاد این کار انجام می‌شود و این مواد مذاب از طریق سیلندر به داخل دستگاه وارد شوند. این مواد به داخل دستگاه می‌روند و بادگیری آغاز می‌شود و لقمه اولیه به دست می‌آید.

این لقمه اولیه توسط فشار هوای گرم به طور کامل به قالب می‌چسبد و بعد از خنک شدن از قالب جدا می‌گردد . نکته مهم استفاده دقیق از سیستم هواست که باعث تولید بهتری می‌شود و هرچه مهارت در انجام هوادهی بیشتر باشد تولیدات بهتر می‌شوند.

گروه صنعتی سالید با طراحی و ساخت بروز ترین قالب های بادی ،منطبق بر استاندارد های روز دنیا همواره سعی در جلب رضایت مشتریان خود دارد.