تعریف ساخت قالب پلاستیک

طراحی و ساخت قالب پلاستیک  از جمله فعالیت های صنعتی می باشد که اقدام به آن نیازمند یک بررسی اصولی و سیستماتیک می باشد که به وسیله آن بتوان در حداقل زمان ممکن با صرف یک هزینه معقول اقدام به طراحی و ساخت قالب نمود. در بیشتر قالب سازی های صنایع کوچک کشور از جمله قالب ساز پلاستیک و قالب سازی صنعتی هنوز روش طراحی سنتی حاکم  بوده و با توجه به وجود، سخت افزار و نرم افزارهای حرفه ای در زمینه طراحی و قالب سازی کمتر از آن بهره برداری می شود.

رشد روز افزون صنایع در دنیا و ایجاد رقابت شدید در عرصه تولید، لزوم بکار گیری از دانش و فناوری های نوین را در عرصه تجارت جهانی طلب می کند.

ساخت قالب پلاستیک، یک روش برای تولید قطعات با مواد پلاستیک است که با استفاده از ماشین قالبگیری تزریقی انجام می شود. شکل نهایی تولید شده توسط قالب کنترل می شود . قالب به عبارتی تصویری برگردان از آنچه که می خواهیم بسازیم است کمی شبیه است به قالب های ژله.

نحوه ی ساخت قالب پلاستیک

ساخت قالب پلاستیک را می توان با انبوهی از مواد، از جمله فلزات، شیشه، الاستومرها،پلیمر های ترمو ست و ترمو پلاستیک و… انجام داد.مواد در یک بشکه ی حرارت داده شده تزریق میشوند ،مخلوط میشوند و در یک قالی سرد و سخت پیکر بندی میشوند. قالب توسط قالب ساز فلزی ، آلومینیومی یا فولادی ساخته میشود.در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی ، امکان چاپ ۳D نیز بر روی قالب وجود دارد.

قالب پلاستیک نوعی از قالب می باشد که محصول خروجی از داخل قالب جنسی از خانواده پلاستیک دارد برای مثال جارو برقی ،خودکار ، اسباب بازی و …این نوع از قالب ها از پر کابرد ترین قالب های موجود در دنیا می باشد که به دلیل نوع استفاده محصول بعضا می بایست از زیبایی و کیفیت سطح بالایی برخوردار باشد.

قالب ساز پلاستیک به طور گسترده ای برای تولید انواع قطعات، از کوچکترین قطعات تا قطعات کل بدن اتومبیل استفاده می شود از قالب ساز پلاستیک برای ساخت های مختلف مانند قرقره سیم، بسته بندی، درب بطری، داشبورد خودرو،ظروف نگهداری، قطعات مکانیکی از جمله چرخ دنده ها ، و بسیاری از محصولات پلاستیکی دیگر استفاده می شود.

نحوه ی کار در قالب سازی پلاستیک پلیمر مایع را در یک محفظه ی تو خالی قرار میدهیم تا شکل بگیرد و اغلب دامنه های مختلف از فشار و حرارات لازم است.تکنیک های مختلفی برای قالب سازی پلاستیک موجود است،ساخت قالب های تزریقی، ساخت قالب تزریق پلاستیک، قالب سازی چرخشی، قالب سازی ضربه ای و… هر روش مزایایی دارد و برای قالب های خاصی مناسب استپلاستیک ها خیلی ارزان نیستند، اما از آنجایی که عملیات ساخت آنها را میتوان یکپارچه کرد، محصولات پلاستیکی میتوانند از محصولات فلزی ارزان تر باشند. هر چه میزان تولید محصولات پلاستیکی زیادتر باشد قیمت قالب پلاستیک،قیمت پلاستیک و زمان چرخه تولید مهمتر می شوند.

اجزای تشکیل دهنده قالب پلاستیک

اجزای تشکیل دهنده ی قالب پلاستیک عبارتند از : کفشک،پل،کور و کویتی،پران،صفحه پران اسپرو،هات رانروغیره

دستگاه هایی که برای تولید قطعات پلاستیکی از قالب تزریق پلاستیک استفاده می شود به نام ماشین های تزریق پلاستیک معروف می باشند که انواع مختلفی مثل ۵۰گرم ۱۰۰گرم۱ کیلوگرم و بالاتر را در بر می گیرند.عموماً قالب های تزریق پلاستیک برای تولید انبوه از یک قطعه پلیمری یا پلاستیکی استفاده می شود،هر قطعه پلاستیکی که در اطراف ما وجود دارد مطمئناً از یک قالب بوجود آمده است.این قالب ها یکی از پرکاربردترین قالب ها می باشند و محصول خروجی از این قالب ها در زندگی ما به وفور یافت می شوند.

دستگاه ساخت قالب های تزریقی دارای دو بخش است :

  • بخش تزریق: که در آن پلاستیک ذوب شده و به سمت قالب حرکت داده می شود

  • بخش نگهدارنده: که قالب را فشار می دهد. بخش نگهدارنده در حین تزریق در موقعیت بسته است و پس از تزریق و سرد شدن موادباز شده و قطعه قالب گیری شده را بیرون از دستگاه خارج می کنند .قالب سازی تزریقی و قالب ساز پلاستیک رایج ترین روش ساخت اجسام پلاستیک است 

مزایای ساخت قالب پلاستیک

  • تولید آسان طرح هایی با هندسه پیچیده و ریزه کاری به علت وجود فشار بالا

  • زمان سیکل تولید به نسبت کوتاه که در نتیجه می توان تعداد قطعات بیشتری را تنها از یک قالب ساخته شده در واحد زمان تولید نمود

  • تولید انبوه در حجم بسیار بالا ( چندین میلیون در سال )

  • نیروی کار نسبتا کم هزینه

  • ساخت قالب پلاستیک معمولا خودکار می باشد

  • تلفات و دور ریز کم

  • ماشین های زیادی می تواند توسط تنها یک اپراتور کار کند

  • قابلیت کار بر روی طیف گسترده ای از مواد

برای اطلاع از قیمت قالب پلاستیک و هرگونه راهنمایی در خصوص ساخت قالب پلاستیک ، ساخت قالب های تزریقی، ساخت قالب تزریق پلاستیک و… می توانید با مشاورین سالید تماس حاصل نمائید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *